aml
04 خرداد 1402 - 16:51

۴ ایراد بزرگ ارتباط پیامکی پیش از ازدواج

روانشناس و مشاوره خانواده با بیان اینکه ارتباط قبل از ازدواج باید در فضای شناختی قرار بگیرد تا نتیجه درستی بدهد،۴ ایراد بزرگ ارتباط پیامکی پیش از ازدواج را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، سعید عزیزی، روانشناس و مشاور خانواده در برنامه تلویزیونی شبکه دو سیما به روابط پیش از ازدواج اشاره و بیان داشت: ما دو علم ارتباطات و ازدواج داریم که با یکدیگر تفاوت دارند؛ ارتباطاتی که قرار است به ازدواج ختم شوند درواقع پیش‌زمینه ازدواج هستند. متأسفانه برخی از افراد به دلیل عدم آگاهی در روابطی که دارند دچار آسیب می‌شوند؛ در اینجا باید گفت که ارتباط به خودی خود شناخت به وجود نمی‌آورد و باید در فضایی قرار بگیرد تا به ارتباط شناختی تبدیل شود. 

عزیزی اظهار داشت: ارتباطات نوع مختلفی دارند که بین شاگرد و استاد، دو همکار، یک خانواده و مسائل دیگر وجود دارند؛ یکی از انواع ارتباطات، ارتباط پیش از ازدواج است که افراد باید نحوه صحیح آن را بدانند. بسیاری از اوقات افراد به دلیل عدم خودشناسی بسیار سریع از شخصی دیگر خوششان می‌آید. افراد باید پیش از هرچیزی دوران اوج احساسی خود را پشت سر بگذارند.

وی ادامه داد: ارتباط قبل از ازدواج باید در فضای شناختی قرار بگیرد تا نتیجه درستی بدهد؛ این فضا قوانینی بر اساس تعداد روز‌ها و مدت زمان ارتباط ندارد. به طور کلی ما سه نوع ازدواج داریم؛ یکی از آن‌ها سنتی است که بسیار ایراد دارد چرا که یک زوج اصلا یکدیگر را نمی‌شناسند. پس از آن ازدواج‌های مدرن است که هیچ قوانینی ندارد و گاهی بسیار غیراخلاقی نیز می‌شود.

عزیزی افزود: ارتباط قانونی، اخلاقی و درست، پیامکی و در فضای مجازی نیست؛ ارتباطات در پیام‌رسان‌ها چهار ایراد دارد. اول آنکه لحن مشخص نیست، دوم آنکه زبان بدن نامشخص است. سوم آنکه افراد متوجه نیستند طرف مقابل با چند نفر دیگر هماهنگ می‌کند تا پاسخ دهد و در آخر هم پیام‌های متنی فضای مجازی قابلیت سندسازی و آزاررسانی دارند. 

روانشناس و مشاور خانواده گفت: افرادی که علم شناختی را بلد باشند می‌توانند سریع‌تر فرد مقابل خود را بشناسند. علم شناختی شامل مباحثی مانند زبان بدن و چهره شناسی می‌شود که دانستن آنها بسیار کمک کننده است.

عزیزی اظهار داشت: عشق در نگاه اول یک توهم است. افراد نباید عشق را با هوس اشتباه بگیرند. بسیاری از افراد تصور می‌کنند عاشق شدند اما در واقع عشق پس از تمام شدن تمامی ارتباطات جسمی و در شرایط سخت مشخص می‌شود. عشق در یک نگاه هیچ معنایی ندارد، ما تنها می‌توانیم بگوییم خوشایند یک نگاه اما این عشق نیست. متاسفانه بسیاری از افراد به یکدیگر وابسته هستند تا آنکه عاشق باشند. افراد باید در زندگی صفت مکمل یکدیگر را با همسرشان بشناسند تا بتوانند رابطه خوبی را داشته باشند.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1238139